Pozyskiwanie nasion z własnego ogródka

Pozyskiwanie nasion z własnego ogródka wcale nie jest takie trudne jak by się mogło wydawać. Dawniej wielu hodowców właśnie w ten sposób sadziło rośliny – z wcześniej pozyskanych nasion. Teraz coraz mniej się to praktykuje, gdyż w sklepach jest bardzo duży wybór gotowych nasion. Jednak warto spróbować wyhodować coś samemu od podstaw. Pozyskując własne nasiona nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale wyhodowane rośliny dużo szybciej schodzą i przede wszystkim są zdrowsze ( nie zapadają na choroby).

Jak pozyskać nasiona i przechowywać nasiona

Jest kilka bardzo istotnych zasad podczas pozyskiwania nasion. Oto najistotniejsze z nich.

  1. Nasiona zbieramy zawsze w suchą i słoneczną pogodę. Najlepiej w środku dnia, kiedy opadnie już poranna rosa, a nie zdąży osiąść wieczorna. Kiedy zbierzemy wilgotne nasiona mogą one zapleśnieć lub nawet zgnić podczas przechowywania.
  2. Nasiona zbieramy tylko z w pełni dojrzałych roślin. Najczęściej przypada to w takich miesiącach jak sierpień- wrzesień. Jeżeli pozyskujemy nasiona z warzyw to starannie oddzielmy je od otaczającego je miąższu ( np. pomidory, papryka). Po oddzieleniu możemy je przepłukać, a następnie rozłożyć w słonecznym miejscu na pergaminie do całkowitego wyschnięcia. Gdy będą całkowicie suche dopiero możemy je przesypać do papierowej torebki i przechowywać.
  3. Nasiona przechowujemy w suchym, ciemnym miejscu z dostępem do powietrza. Najlepiej użyć do tego papierowej torebki, kartonu lub materiałowych woreczków.
  4. Nie wszystkie nasiona należy przechowywać. Są takie odmiany roślin, które należy od razu wsadzić do ziemi, aby mogły wykiełkować np. ciemiernik czy pierwiostki).
  5. Jeżeli zbieramy nasiona wielu odmian roślin to od razu podpiszmy je. Unikniemy później pomyłki podczas sadzenia. Wiele nasion jest bardzo do siebie podobnych i możemy mieć problem w odróżnieniu ich.

Jak widać samodzielne pozyskanie nasion to nic trudnego oraz czasochłonnego. Wystarczy tylko trochę chęci i sami możemy wyhodować rośliny z własnych nasion.

 

Author: raportzaukcji.pl