
Pozyskiwanie nasion z własnego ogródka wcale nie jest takie trudne jak by się mogło wydawać. Dawniej wielu hodowców właśnie w ten sposób sadziło rośliny – z wcześniej pozyskanych nasion. Teraz coraz mniej się to praktykuje, gdyż w sklepach jest bardzo duży wybór gotowych nasion. Jednak warto spróbować wyhodować coś samemu od podstaw. Pozyskując własne nasiona nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale wyhodowane rośliny dużo szybciej schodzą i przede wszystkim są zdrowsze ( nie zapadają na choroby).
Jak pozyskać nasiona i przechowywać nasiona
Jest kilka bardzo istotnych zasad podczas pozyskiwania nasion. Oto najistotniejsze z nich.
- Nasiona zbieramy zawsze w suchą i słoneczną pogodę. Najlepiej w środku dnia, kiedy opadnie już poranna rosa, a nie zdąży osiąść wieczorna. Kiedy zbierzemy wilgotne nasiona mogą one zapleśnieć lub nawet zgnić podczas przechowywania.
- Nasiona zbieramy tylko z w pełni dojrzałych roślin. Najczęściej przypada to w takich miesiącach jak sierpień- wrzesień. Jeżeli pozyskujemy nasiona z warzyw to starannie oddzielmy je od otaczającego je miąższu ( np. pomidory, papryka). Po oddzieleniu możemy je przepłukać, a następnie rozłożyć w słonecznym miejscu na pergaminie do całkowitego wyschnięcia. Gdy będą całkowicie suche dopiero możemy je przesypać do papierowej torebki i przechowywać.
- Nasiona przechowujemy w suchym, ciemnym miejscu z dostępem do powietrza. Najlepiej użyć do tego papierowej torebki, kartonu lub materiałowych woreczków.
- Nie wszystkie nasiona należy przechowywać. Są takie odmiany roślin, które należy od razu wsadzić do ziemi, aby mogły wykiełkować np. ciemiernik czy pierwiostki).
- Jeżeli zbieramy nasiona wielu odmian roślin to od razu podpiszmy je. Unikniemy później pomyłki podczas sadzenia. Wiele nasion jest bardzo do siebie podobnych i możemy mieć problem w odróżnieniu ich.
Jak widać samodzielne pozyskanie nasion to nic trudnego oraz czasochłonnego. Wystarczy tylko trochę chęci i sami możemy wyhodować rośliny z własnych nasion.
Najnowsze komentarze