Ważne znaczenie zarządzania ryzykiem w projektach inżynieryjnych
W dzisiejszych czasach wiele przedsiębiorstw inżynieryjnych podejmuje projekty o skomplikowanym charakterze i dużej skali. W związku z tym, zarządzanie ryzykiem staje się kluczowym elementem w procesie prowadzenia projektów inżynieryjnych. Zarządzanie ryzykiem w projektach inżynieryjnych jest procesem analizy i oceny ryzyka występującego podczas trwania projektu, w celu zminimalizowania negatywnych wpływów na realizację projektu.
Identyfikacja zagrożeń
Pierwszym etapem zarządzania ryzykiem w projektach inżynieryjnych jest identyfikacja możliwych zagrożeń. W celu zidentyfikowania zagrożeń, należy dokładnie przeanalizować specyfikę projektu, badając warunki techniczne, prawne, ekonomiczne czy społeczne. Następnie należy przeprowadzić ocenę ryzyka, która uwzględnia przypuszczalny wpływ ryzyka, prawdopodobieństwo wystąpienia oraz czas trwania.
Analiza ryzyka
Kolejnym krokiem jest analiza ryzyka. Polega ona na ocenie szczegółowych skutków negatywnych zdarzeń, które zostały zidentyfikowane na etapie identyfikacji zagrożeń. Analiza ryzyka pozwala na określenie wysoce prawdopodobnych, i/lub, negatywnych wcześniej zidentyfikowanych zagrożeń, mających wpływ na realizowany w projekcie cel.
Ocena ryzyka
Po przeprowadzeniu analizy należy dokonać oceny ryzyka. Ocena ta ma na celu określenie rangi zagrożeń zidentyfikowanych w etapie początkowym. Zwykle ocenę ryzyka przeprowadza się pod kątem ich wpływu na realizację projektu, zasoby, koszty i jakość. Na etapie oceny ryzyka przedstawia się matrycę ryzyka pokazującą we wskaźniku uwarunkowane ryzykiem informacje.
Monitorowanie postępu i aktualizacja analizy ryzyka
Ostatnim etapem analizy ryzyka jest monitorowanie postępów projektu oraz aktualizacja analizy ryzyka. W przypadku wychwytywania nowych zagrożeń, trzeba ponownie identyfikować i oceniać ryzyka w celu dokonania korekty planu działania, który pozwoli na zmniejszenie występowania negatywnych zdarzeń. Monitorowanie postępu i aktualizacja analizy ryzyka umożliwiają na bieżąco kontrolę nad ryzykiem, a także pozwalają na reagowanie w razie pojawienia się nieprzewidzianych zdarzeń.
Podsumowanie
Zarządzanie ryzykiem w projektach inżynieryjnych wymaga od kierujących projektem wysokiej wiedzy z zakresu analizy ryzyka. Pomimo że proces zarządzania ryzykiem jest trudny i wymaga dużo wysiłku, to jednak przynosi wiele korzyści dla realizacji projektu i zminimalizowania wpływu negatywnych zdarzeń na realizację projektu. Dlatego warto zawsze skrupulatnie analizować ryzyko, dbając o kontrolę nad procesem zarządzania ryzykiem w projektach inżynieryjnych.
Najnowsze komentarze